Existuje Palestin i Palestina, i když pro některé lidi neexistuje vůbec žádná a jedná se pouze o Judeu a Samaří. Už jen samotný název je vlastně problém. Vymezení toho, co se vlastně rozkládá na území, které my většinou známe pod označením západní břeh Jordánu a Gaza, je zmatené a v mnoha případech značně nestabilní. Jak žijí lidé na místech, kde prakticky neustále doutnající i vybuchující konflikt na sebe denodenně upozorňuje? Jedni několik desítek let přežívají pod okupací, druzí se nyní nacházejí pod správou organizace, jenž mnozí zvou teroristickou.
Cestování po Palestině mnohdy vzbuzuje značné kontroverze. Jedni tvrdí, že jde o nebezpečný a hazardní „sport.“ Jiní zase povídají, že nikoliv. Jedním ze základních pravidel je pečlivé pozorování místních médií. Žádný strach, mnoho novin i zpravodajství vychází v angličtině. Pravidel je více a i o nich je přednáška.
Jiří Kalát – publicista, fotograf a cestovatel (narozen v Havlíčkově Brodě v roce 1984) za posledních několik let cestoval po různých místech světa, pracoval pro mnohé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. V nynější době se věnuje psaní týdenního komentovaného zpravodajství o Svaté zemi pro Literární noviny. Cestovatelské práce se objevují v časopisech Koktejl, 100+1, ale nejvíce jich je publikováno na cestovatelském serveru Hedvábná stezka.
V roce 2016 vydal knihu Všichni Tady Lžou Aneb Zmatky Ve Svaté Zemi (zde). Jako jeden ze dvou pořadatelů se podílí na konání cestovatelského festivalu Na@Na.